W naszej placówce organizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Zajęcia odbywają się na terenie przedszkola, w specjalistycznych gabinetach: logopedycznym, terapii widzenia, sali rehabilitacyjnej, doznawania świata oraz w salach rewalidacji indywidualnej.
Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili objęcia dziecka zajęciami na podstawie opinii wydanej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną do podjęcia nauki w szkole.
Zajęcia są całkowicie bezpłatne.
W skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju wchodzą:
- koordynator prac zespołu wicedyrektor PZKS
- pedagog specjalny
- psycholog
- logopeda
- specjalista z zakresu usprawniania ruchowego
Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju odbywają się w wymiarze 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia zajęcia mogą być prowadzone w grupach.
Zajęcia rozpoczynają się powitaniem w formie Porannego Kręgu lub przy wykorzystaniu metody W. Sherborne lub Knill.
Jak zapisać dziecko na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju?
Podstawowym dokumentem niezbędnym do objęcia dziecka zajęciami jest opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydana przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej. Poradnia psychologiczno pedagogiczna w Wejherowie www.poradnia-wejherowo.pl
Po otrzymaniu opinii rodzice powinni złożyć do dyrektora placówki prośbę o zorganizowanie zajęć zgodnych z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
Jak długo dziecko jest objęte zajęciami z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju?
Wczesnym wspomaganiem rozwoju objęte są dzieci od chwili otrzymania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju do rozpoczęcia nauki w szkole.