W dniach 27-31 października wzięliśmy udział w niecodziennym przedsięwzięciu! Nasza wspaniała dwunastka ze szkoły zawodowej uczestniczyła w polsko-niemieckim projekcie teatralnym „My”, który odbył się w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsu. W ciągu pięciu dni mieliśmy okazję poznać się lepiej z naszymi niemieckimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionej placówki w miejscowości Stralsund. Wspólnie jedliśmy, pracowaliśmy nad naszym teatralnym projektem, szlifowaliśmy nasze umiejętności językowe, a przede wszystkim wspaniale się bawiliśmy!
Już pierwszego dnia, pod okiem koordynatorów projektów międzynarodowych – Agnieszki Błaszczak oraz Jakuba Garsty, przełamywaliśmy nasze bariery jezykowe. Bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język z naszymi zagranicznymi kolegami. W ruch poszły ręce, nogi oraz „rozmówki językowe”, które były naszą ulubioną, codzienną lekturą! Wieczorem udaliśmy się na wieczorny spacer po Gdańsku. Było tak pięknie, że postanowiliśmy co wieczór wychodzić z naszymi opiekunami na „odkrywanie zakątków” starówki.
W poniedziałek zaczęliśmy dzień od wyjazdu na plażę w Brzeźnie. Był długi spacer brzegiem morza, a potem mecz piłki nożnej! Nie tworzyliśmy reprezentacji narodowych. W jakiś naturalny sposób wymieszaliśmy druzyna, a zabawa była przednia! Ukłon w strone naszych kolezanek: Eli i Jennifer. Grałyście profesjonalnie! Po powrocie z plaży i po pysznym obiedzie rozpoczęliśmy wyczekiwane warsztaty teatralne pod okiem samego mistrza! Nasze talenty teatralne rozwijał Tomasz Walczak – pedagog teatralny, aktor, poeta, a przede wszystkim wspaniały człowiek!
We wtorek od samego rana pracowaliśmy nad naszym przedstawieniem. Najpierw w plenerze, pracując z foliami, a potem wieczorem, doskonaląc technikię pantomimy. Między sesjami warsztatowymi wybraliśmy się do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wystawę „Ludzie, statki, porty”. Na powierzchi 400m2 usytuowano pięć działów: „Morze – środowisko i technika”, „Budowa statku”, „Praca w porcie”, „Ludzie morza” oraz „Podwodna archeologia”. Przez dwie godziny, poprzez zabawę uczyliśmy się ciekawostek dotyczących akwenu Morza Bałtyckiego.
Środa była bardzo ważnym dniem dla wszystkich uczestników warsztatów. Tego dnia pojechaliśmy do naszej szkoły i zaprezentowaliśmy się przed kolegami i nauczycielami. Byliśmy bardzo zestresowani, gdyż nie wiedzieliśmy z jaką reakcją się spotkamy. Okazało się, że graliśmy przed najwspanialszą publicznością. Dziękujemy za wsparcie i ciepłe słowa! A po przedstawieniu pojechaliśmy do wejherowskiego Ratusza, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po Sali Tradycji, i Historii Wejherowa, obejrzeliśmy makietę zabytkowej części miasta oraz podświetlaną makietę Kalwarii Wejherowskiej. Zajrzeliśmy również do sali posiedzeń Rady Miasta oraz celi więziennej w podziemiach ratusza. Potem zwiedziliśmy Klasztor Ojców Franciszkanów z jego katakumbami. Po powrocie do Gdańska przygotowywaliśmy się do wieczornej dyskoteki. Szaleństwa taneczne jeszcze bardziej zbliżyły nas do kolegów z Stralsund. Bo przecież muzyka łoagodzi obyczaje 🙂
A w czwartek był płacz… trzeba było się pożegnać z naszym instruktorem, panem Tomkiem, koordynatorami projektu, panią Agnieszką i panem Kubą oraz z naszymi przyjaciółmi ze Stralksund: paniami Evą i Mareile oraz z Tino, Martinem, Jessiką, Tomem, Stefanem, Christianem, Romy, Tobiasem, Michel oraz Nicole. Ale nie ma się co smucić, bo juz we wrześniu przyszłego roku jedziemy do Stralsund kontynuować nasze wspólne dzieło!
Tegoroczne warsztaty teatralne były kontynuacją współpracy podjętej we wrześniu 2012r w Stralsund. Współorganizatorem naszego gdańskiego spotkania był Dien Hong- Gemeinsam unter einem Dach e.V. z Rostocku. A nad wszystkim czuwała oczywiście nasza pani Gosia Marcinkowska.
- Dziękujemy wszystkim ludziom wielkiego serca! Wasze wsparcie pozwoliło nam uczestniczyć w ty cudownym projekcie!
Ela, Wiki, Ilona, Marta, Jan, Robert, Seweryn, Marek, Mateusz, Staś, Adam oraz Bartek.
Galeria Google