W krzyżu miłości nauka…”
Na początku Wielkiego Postu uczniowie na lekcji religii starali się założyć sobie postanowienia na ten czas, które będą kształtować dobrą postawę zewnętrzną i wewnętrzną, opierające się na trzech filarach tego czasu: poście, modlitwie i jałmużnie.
Zgłębiamy wiedzę m.in. o tym okresie liturgicznym przez czytanie fragmentów Pisma Świętego, scen filmów o tej tematyce oraz śpiewanie piosenek i pieśni Wielkopostnych oraz wspólne rozmowy. Zatrzymujemy się nad Męką naszego Pana Jezusa Chrystusa, współczujemy i chcemy Mu towarzyszyć na tej trudnej drodze. Zauważamy, że dla Boga nie są obce ludzkie doświadczenia, sam był wystawiany na próbę, kuszony na pustyni, osamotniony w bardzo trudnych chwilach, sponiewierany, wyśmiany, wzgardzony, doświadczał ogromnych mąk, tortur. Odkrywamy głęboki sens krzyża (symbol nadziei i chwały, nieskończonej miłości Boga do człowieka) i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Omawiamy znaczenie sakramentu Eucharystii i Pokuty, jako antidotum na naszą kruchość, słabości i złe postępowania. Na lekcji staramy się zauważyć piękno, dobro nas otaczające, i które doświadczamy. Uczymy się odróżniać dobro od zła oraz co one wnoszą w nasze życie. Poznajemy i uświadamiamy sobie co to jest grzech i jakie są jego rodzaje. Na modlitwie uczymy się wdzięczności za wszystko co mamy wokoło, dziękując za otaczających nas ludzi, których kochamy i lubimy, przepraszać za wyrządzane zło, prosić w potrzebnych intencjach, sprawach.
,,Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko! Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.” (Iz 55,6-7)
Powtarzając za ks. Janem Twardowskim życzymy sobie i innym owocnej, „wielkiej pracy nad własną osobą, która jest skutkiem miłości do bliźniego, bo to wszystko psu na budę bez miłości.”
Katecheci PZKS
Galeria Google