Z wizytą w Brukseli – sercu Europy.
Praca naprawdę się opłaca! Przekonał się o tym Artur Mielewczyk z klasy 1a Branżowej Szkoły I stopnia w wejherowskim PZKS, który dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu udał się w niezapomnianą podróż do stolicy Belgii.
27 kwietnia 2017r. nasz uczeń wystartował w III edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku Oliwie. Rywalizował z gimnazjalistami z województw pomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Artur przygotowywał się pod bacznym okiem pana Jerzego Króla, a jego pilna praca zaowocowała zajęciem III miejsca. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Jarosław Wałęsa, poseł do Parlamentu Europejskiego, który dla finalistów konkursu ufundował wyjazd do Brukseli. I tak zaczęła się nasza wielka przygoda…
Dzień 1
8 października 2017r., o godzinie 18:00 wyruszyliśmy wraz z 46 uczestnikami wyjazdu studyjnego na zachód. W ciągu 18 godzin jazdy autokarem pokonaliśmy ponad 1260 kilometrów. Przejechaliśmy przez Polskę, terytorium Niemiec oraz Holandii, by ostatecznie przed południem zameldować się w stolicy Belgii.
Dzień 2
Bruksela przywitała nas piękną pogodą. Szybko zakwaterowaliśmy się w samym centrum starego miasta, w Hotelu Opera, by chwilę później udać się do pobliskiej pizzerii na obiad. Było włosko i pysznie… Po obiedzie wyruszyliśmy w towarzystwie pani przewodnik na zwiedzanie zabytkowej części stolicy. Podczas trzygodzinnego spaceru podziwialiśmy między innymi Bourse Beurs (brukselską giełdę stylizowaną na grecką świątynię) oraz Wielki Plac (Grand Place) z przepięknym Ratuszem z XIV wieku, Domem Króla (Maison du Roi), w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie oraz domami cechowymi. Obowiązkowo na naszej drodze zwiedzania pojawił się symbol Brukseli – fontanna z małym, siusiającym Mannekenem Pis. Jego wizerunek można spotkać w każdej możliwej formie i w każdym możliwym zakątku miasta. Szczerze mówiąc nam Manneken do gustu zbytnio nie przypadł… Ale o gustach podobno się nie dyskutuje. 🙂 Zdecydowanie bardziej interesującym zabytkiem był kościół Notre Dame du Sablon stanowiący najdoskonalszy przykład gotyku płomienistego w Belgii. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć Pałac Sprawiedliwości, budynki Pałacu Królewskiego, a ze Wzgórza Sztuki (Mont des Arts) podziwialiśmy piękną panoramę stolicy. Po zwiedzaniu starego miasta udaliśmy się do hotelu na zasłużony odpoczynek.
Dzień 3
Ten dzień był wyjątkowy. Praktycznie w całości poświęcony był pogłębianiu wiedzy o Unii Europejskiej. Już o 9:30 gościł nas w Parlamencie Europejskim poseł Jarosław Wałęsa. Dzięki spotkaniu z nim dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca w Europarlamencie, jak funkcjonują organy Unii Europejskiej oraz w jaki sposób decyzje podejmowane w Brukseli mają wpływ na przeciętnego mieszkańca Unii. Po owocnym, przebiegającym w niezwykle miłej atmosferze spotkaniu udaliśmy się na lunch w stołówce parlamentu. To nie był koniec atrakcji z Unią Europejską w tle… Większą część popołudnia spędziliśmy na zwiedzaniu nowoczesnych obiektów Parlamentarium oraz Domu Historii Europejskiej. Zwiedzając Parlamentarium w łatwy i ciekawy sposób odkrywaliśmy kulisy prac Parlamentu Europejskiego, historię UE oraz sposób jej działania. Ułatwiły nam to liczne ekspozycje, najczęściej interaktywne oraz wsparcie tłumacza multimedialnego. Niezwykle edukacyjnym okazał się pobyt w Domu Historii Europejskiej. Kiedyś było miejsce, gdzie oferowano usługi stomatologiczne niepełnosprawnym dzieciom, dziś mieści się tu niezwykle ciekawa wystawa o powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych dotyczącą najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Europy aż do dnia dzisiejszego. Dzień trzeci zakończyliśmy uroczystą kolacją w towarzystwie pana Jarosława Wałęsy w słynącej z serwowania owoców morza restauracji Chez Leon. Już w mniej oficjalnym tonie mogliśmy porozmawiać z naszym gospodarzem. Na zakończenie kolacji mogliśmy obdarować pana posła oraz osoby z biura poselskiego drobnymi upominkami. Wszystkie pochodziły z naszej pracowni ceramiki i były w tym właśnie celu świeżo wypalone. Po kolacji udaliśmy się na spacer na przepięknie oświetloną starówkę integrując się z uczniami oraz nauczycielami z zaprzyjaźnionych placówek.
Dzień 4
W dniu wyjazdu z Brukseli wyruszyliśmy na nasze ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem. Tym razem podziwialiśmy Laeken – północno-zachodnią dzielnicę stolicy Belgii. Widzieliśmy ogrody królewskie i Zamek Królewski Laeken – siedzibaę Alberta II Koburga, Pawilon Chiński oraz Wieżę Japońską. Mieliśmy sesje zdjęciowe pod Atomium, które zostało zbudowane na Światową Wystawę EXPO, która odbyła się tu w 1958 roku. Atomium jest czymś między rzeźbą a architekturą, symbolizuje model cząstki żelaza powiększony 160 milionów razy. Konstrukcja wysoka na 102 metry, składa się z dziewięciu stalowych kul o średnicy 18 metrów każda, z wysokości 92 metrów widać panoramę Brukseli. Naszą przygodę w stolicy Belgii zakończyliśmy zwiedzaniem Mini Europy. Atrakcję zlokalizowano u stóp Atomium, posiada ona makiety zabytków w skali 1:25. Około 80 miast jest tutaj reprezentowanych przez 350 budynków. Mini Europa posiada nie tylko budynki, ale także pociągi, młyny czy statki. Zwiedzający mogą być również świadkami wybuchu Wezuwiusza. Wszystkie makiety były zrekonstruowane w najdrobniejszych szczegółach. Po obiedzie w pobliskiej restauracji – a był trochę niespotykany, bo zaserwowano nam spaghetti z kotletem schabowym – wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Dzień 5
Dojechaliśmy do naszych domów… Mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. To szczera prawda, ale czyż nie jest przyjemnie, dla małej chociażby odmiany, udać się w daleki świat? Odkryć piękno innych państw? Nauczyć się czegoś nowego o otaczającym nas świecie? Dobrze się przy okazji bawiąc? Na pewno warto!
Galeria Google
PS. Już za rok kolejna edycja konkursu. Marzy wam się super przygoda? Zapraszamy do zmagań!
Małgorzata Marcinkowska (opiekun wyjazdu)
Artur Mielewczyk (bardzo zadowolony uczestnik)
Poniżej linki do strony posła Jarosława Wałęsy nawiązujące do naszego wyjazdu:
http://www.jaroslawwalesa.pl/aktualnosci/z-polski/2-z-polski/1015-final-ix-edycji-miedzywojewodzkiego-konkursu-wiedzy-ekonomicznej-adresowany-do-uczniow-zasadniczych-szkol-zawodowych-specjalnych-final-iii-edycji-konkursu-wiedzy-o-unii-europejskiej-dla-uczniow-gimnazjow-specjalnych-i-integracyjnych
http://www.jaroslawwalesa.pl/aktualnosci/z-brukseli/5-z-brukseli/1105-niezwykli-goscie-w-brukseli