Cudze chwalicie, swego nie znacie… czy wycieczka kulturoznawcza do Ratusza w Wejherowie
Uczniowie klas 4a, 5a oraz 6a Szkoły Podstawowej mieli okazję pogłębić wiedzę o Wejherowie. Wspólnie z wychowawcami p. Barbarą Mudlaff, p. Marzeną Barzowską oraz p. Andrzejem Tomalakiem uczestniczyli w niebywałej lekcji historii w Ratuszu Miejskim.
W ratuszu mieści się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. W sali znajdują się elementy dotyczące początków miasta, w tym drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, pamiątki z dziejów miasta m.in. dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, stare instrumenty kaszubskie, hełmy strażackie, tabakiery, tradycyjne ubiory, haft regionalny, a nawet serwis kawowy ze wzornictwem kaszubskim. Jest tu m.in. także przedwojenny puchar cechu piekarzy, pierścień Hallera i przedwojenna dokumentacja architektoniczna tylnej części ratusza w języku niemieckim. Uwagę zwraca również duży Alfabet Kaszubski wykonany na ścianie w technice sgraffito.
Atrakcją turystyczną jest pieczołowicie wykonana makieta zabytkowej części miasta autorstwa sopockich architektów Elizy i Tomasza Karczów. W sąsiedniej sali można podziwiać podświetlaną makietę Kalwarii Wejherowskiej. Natomiast w piwnicach ratusza odtworzono historyczną celę więzienną.
W nowo otwartej Sali Historycznej obejrzeliśmy multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej. Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadziły nas w klimat tamtych czasów.